prolib@max.com.plStrona domowaMapa serwisu
 Nie jesteś zalogowany 
Katalog OPAC WWW

Dzięki katalogowi OPAC WWW, bez wychodzenia z domu czytelnik może sprawdzić dostępność dokumentu, który go interesuje, zamówić go, przedłużyć termin zwrotu wypożyczonej książki czy sprawdzić stan swojego konta w bibliotece.

Na adres e-mailowy podany przy samodzielnej zdalnej rejestracji przychodzić będą powiadomienia m.in. o zrealizowanych zamówieniach czy dokumentach, którym upływa termin zwrotu. Do wykonania wielu czynności wymagających wcześniej wizyty w siedzibie biblioteki, obecnie wystarczy tylko komputer z dostępem do Internetu. 


Strona główna katalogu OPAC WWW

Strona główna katalogu OPAC WWW
 


OPAC WWW jest w pełni konfigurowalny i może zostać dostosowany do specyfiki i potrzeb każdej biblioteki. Wdrożenie tego modułu pozwoli na dostarczenie czytelnikom kompletnej i zawsze bieżącej informacji o stanie księgozbioru dostępnego w bibliotece. 


Korzyści wynikające z wdrożenia modułu OPAC WWW to m.in.:  

 • Możliwość prostego i intuicyjnego przeszukiwania księgozbioru biblioteki z jakiegokolwiek komputera z dostępem do Internetu. Katalog daje czytelnikowi możliwość ograniczania wyników wyszukiwania według przygotowanych uprzednio indeksów wyszukiwawczych oraz ograniczania wyników wyszukiwania do rodzajów dokumentów używanych przez bibliotekę tak, aby wyniki jego wyszukiwania były najbardziej adekwatne do poszukiwanej tematyki.


Wyniki wyszukiwania w katalogu OPAC WWW

Wyniki wyszukiwania w katalogu OPAC WWW
 

 • Poprzez tworzenie zaawansowanych strategii wyszukiwawczych, czytelnik zawsze będzie miał pod ręką aktualne informacje na temat tej części zbiorów biblioteki, która najbardziej go interesuje. Strategie można łączyć, ograniczać według szeregu kryteriów, zapisywać na koncie czytelnika oraz odświeżać w celu aktualizacji zapisanych wcześniej strategii do bieżącego stanu księgozbioru.

 • Automatyczne wyświetlanie nowości w bibliotece z możliwymi do zdefiniowania kryterami, według których nowości będą prezentowane czytelnikowi eliminuje żmudne publikowanie szybko dezaktualizujących się informacji o nowościach na stronach internetowych bibliotek.

 • Suchy tekst opisu bibliograficznego dokumentu można wzbogacić multimediami takimi jak okładka dokumentu, pliki z pełnym tekstem dokumentów, filmy czy utwory muzyczne do pobrania. Staną się one wtedy o wiele atrakcyjniejsze dla użytkowników katalogu.


Opis bibliograficzny wraz z okładką i dowiązanymi multimediami WWW

Opis bibliograficzny wraz z okładką i dowiązanymi multimediami WWW
 

 • Informacje o statusach dokumentów (dostępny, niedostępny, wypożyczony, zarezerwowany) dostarczają pełnej informacji o przeznaczeniu książki, jej aktualnym położeniu i o dostępności danego egzemplarza. Czytelnik ma zawsze bieżącą informację na temat tego, czy dany egzemplarz jest dostępny, a jeśli nie, kiedy będzie możliwe jego wypożyczenie. Samodzielnie może również zarezerwować wypożyczony przez inną osobę dokument.

 • Biblioteka ma możliwość stworzenia własnych szablonów wyświetlania opisów bibliograficznych w module OPAC WWW. Pozwala to zaprezentować te elementy opisu bibliograficznego dokumentu, które czytelnikom przydadzą się najbardziej i które najlepiej dostosowane są do specyfiki zbiorów biblioteki.


Opis bibliograficzny z dołączonymi dostępnymi, wypożyczonymi, zarezerwowanymi i niedostępnymi egzemplarzami

Opis bibliograficzny z dołączonymi dostępnymi, wypożyczonymi, zarezerwowanymi i niedostępnymi egzemplarzami
 

 • Użytkownik biblioteki samodzielnie może zarejestrować się w bibliotece poprzez moduł OPAC WWW. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu zarówno czytelnikowi, który nie musi przychodzić do biblioteki i stać w kolejce aby się zarejestrować, jak i bibliotekarzowi, który jedynie weryfikuje wpisane przez czytelnika dane. Więcej informacji o zdalnej rejestracji znaleźć można poniżej.

 • Czytelnik podsiada również pełny dostęp do informacji o zamówieniach, wypożyczeniach, rezerwacjach, przetrzymanych dokumentach, karach i opłatach, historii swojej aktywności oraz możliwość wglądu do danych osobowych przechowywanych przez bibliotekę. Wszystkie te informacje można sprawdzić bez konieczności wizyty w siedzibie biblioteki.


Konto czytelnika

Konto czytelnika
 

 • Dzięki możliwości samodzielnej prolongaty wypożyczonych dokumentów czytelnik może przedłużyć termin zwrotu dokumentu bez konieczności wizyty w bibliotece, co wiąże się ze znaczną oszczędnością czasu w przypadku osób mieszkających w dużej odległości od siedziby biblioteki. Biblioteka ma możliwość ustawienia limitu prolongat wykonywanych przez czytelnika. Więcej informacji o zdalnej prolongacie przeczytać można poniżej.

 • Wykorzystanie poczty elektronicznej znacznie ułatwia komunikację biblioteki z czytelnikiem, który dzięki e-mailom wysyłanym na jego konto pocztowe na bieżąco powiadamiany jest o:

  • zwróceniu zarezerwowanej przez czytelnika książki i zmianie statusu książki
   z zarezerwowanej na zamówioną;

  • zmianie statusu książki z zamówionej na oczekującą na czytelnika
   w wypożyczalni/czytelni do odebrania;

  • nadchodzącym terminie zwrotu wypożyczonych dokumentów;

  • informacjach związanych ze zdalną rejestracją czytelnika: powiadomienie
   o zarejestrowaniu, o aktywowaniu przez bibliotekarza konta czytelnika oraz
   o usunięciu konta;

  • wysyłanie przez czytelnika na własne konto pocztowe emaili z modułu OPAC WWW z zapisanymi wynikami wyszukiwania, strategią wyszukiwania oraz zawartością schowka podręcznego;

  • powiadamianie o rozpoczęciu naliczania kary za nieterminowy zwrot dokumentów.


Ponadto dzięki udostępnieniu dodatku do modułu OPAC WWW w postaci administratora interfejsu OPAC WWW, biblioteka sama może dostosować szatę graficzną katalogu do własnych potrzeb. Udostępniona została możliwość przygotowania jednego lub więcej szablonów wyglądu OPAC-a. W każdym z nich można zmienić logo widoczne w lewym górnym rogu katalogu oraz kolorystykę poszczególnych elementów interfejsu. 


Domyślny wygląd katalogu OPAC WWW (sieć bibliotek Uniwersytetu Śląskiego)

Domyślny wygląd katalogu OPAC WWW (sieć bibliotek Uniwersytetu Śląskiego)
 


Katalog OPAC WWW w bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego

Katalog OPAC WWW w bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego
 


Katalog OPAC WWW w bibliotece Dolnośląskiej Szkoły Wyższej

Katalog OPAC WWW w bibliotece Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
 Zdalna rejestracja czytelników w module OPAC WWW do gory


  Zobacz film » 

Funkcjonalność w znacznym stopniu przyspiesza zapis czytelnika do biblioteki. Użytkownik podaje w odpowiednim formularzu swoje dane osobowe, datę urodzenia, miejsce pracy, hasło i w ten sposób wypełniony formularz wysyła do biblioteki. W tej samej chwili otrzymuje swoje konto w systemie PROLIB, jednak bez uprawnień do wypożyczania, udostępniania, zamawiania i rezerwowania dokumentów.

Następnie zostaje powiadomiony za pomocą emaila do kiedy (data) powinien zgłosić się osobiście do biblioteki w celu potwierdzenia swoich danych. Po jego przyjściu bibliotekarz sprawdza dane z dowodem osobistym lub indeksem i od razu może wydrukować kartę czytelnika.

Jeśli do tego terminu czytelnik nie pojawi się w bibliotece to jego rekord zostaje usunięty z bazy, a niedoszły użytkownik zostaje listownie powiadomiony o konieczności ponownej rejestracji w systemie.  Samodzielna prolongata w OPAC WWW do gory


  Zobacz film » 

Bardzo cenioną przez czytelników opcją jest samodzielne prolongowanie dokumentów w OPAC WWW. Biblioteki, które zdecydowały się na jej uruchomienie premiują w ten sposób solidnych czytelników. Nie jest ona bowiem dostępna dla osób z przekroczoną datą zwrotu lub z nierozliczonymi karami.

Jeśli stan konta czytelnika jest zgodny z regulaminem biblioteki, a pozycje przez niego wypożyczone nie są zarezerwowane, wtedy może on samodzielnie przedłużyć termin ich zwrotu. Ilość prolongat jest uzależniona od ustawienia odpowiedniego parametru i tym samym zgodna z decyzją biblioteki.

Dodatkowy parametr określa, jakie agendy podlegają samodzielnym prolongatom. Jeśli są tam podane tylko niektóre biblioteki wydziałowe bądź filie to usługa będzie dotyczyła tylko dokumentów w nich wypożyczonych.  


poprzednia stronagóra strony
Strona głównaKim jesteśmyProlibSerwisAktualnościMapa serwisu
Dodaj do ulubionych|Ustaw jako startową | Poleć znajomemu | Ostatnia aktualizacja 25.01.2013
Copyright © 2005-2013 Max Elektronik SA